Marcela Gruszczyk, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, wykładowca akademicki, pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Zainteresowania badawcze: najnowsza historia Polski i historia powszechna. Obejmują tematykę związaną z historią ZSRR oraz państw powstałych po jego rozpadzie. W odniesieniu do stosunków polsko-rosyjskich w XX wieku, odnoszą się przede wszystkim do tzw. ruchu nowosłowiańskiego po II wojnie światowej, co znajduje swe zasadne odzwierciedlenie w publikacjach tematycznych, jak i złożonej do obrony dysertacji doktorskiej.
Wybrane publikacje:
M. Gruszczyk: O niejednoznaczności pojęcia „Górnoślązak” w XIX i na początku XX wieku. W: Społeczeństwo Górnego Śląska, Śląska Cieszyńskiego i Zagłębia Dąbrowskiego w XIX i XX wieku w świetle badań profesor Marii Wandy Wanatowicz. Red. M. Fic, L. Krzyżanowski, M. Skrzypek. (Katowice 2011).
M. Gruszczyk: Działalność Komitetu Słowiańskiego w Polsce na tle ruchu nowosłowiańskiego po II wojnie światowej. W: Letnia Szkoła Historii Najnowszej 2011. Referaty. Red. P. Gasztold-Seń, Ł. Kamiński. (Warszawa 2012).
M. Gruszczyk: Pierwszy powojenny Zjazd Słowiański w Belgradzie 8—11(16) grudnia 1946 roku. W: Letnia Szkoła Historii Najnowszej 2013. Referaty. Red. A.M. Adamus, Ł. Kamiński. (Warszawa 2014).
M. Gruszczyk: „Pogranicze słowiańsko-germańskie”. Łużyce w optyce działań Komitetu Słowiańskiego w latach 1945—1947 – zarys problematyki. W: Na pograniczach. W kręgu historii, sztuki i mediów. Red. A. Chudzik, R. Libelt. (Sanok 2016). [06.04.2017]
Lech Krzyżanowski, (ur. W 1964 r. w Bielsku-Białej), doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie historii, historyk, prawnik, pracownik naukowy w Zakładzie Historii Najnowszej 1918-1945 Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego. Od 2005 r. wicedyrektor Instytutu Historii. Ekspert oceniający projekty konkursowe Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze edukacja.
Zainteresowania naukowe: dzieje prawa i wymiaru sprawiedliwości oraz historia inteligencji polskiej w okresie międzywojennym.
Wybrane publikacje: autor ponad 60 publikacji naukowych wydanych w kraju i za granicą, w tym m. in. Kościół katolicki wobec mniejszości niemieckiej na Górnym Śląsku w latach 1922-1930 (Katowice 2000), Powstania śląskie w edukacji historycznej (Katowice 2010), jeden z redaktorów opracowania Dwa dwudziestolecia Rzeczypospolitej. Polityka – prawo i administracja – gospodarka. Próba bilansu (red. M. Fic, L. Krzyżanowski, M. Skrzypek, Katowice 2010). [14.10.2016]
Miłosz Skrzypek, doktor nauk humanistycznych. Wykładowca akademicki, pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii.
Zainteresowania badawcze: historia najnowsza Polski i historia powszechna; tematyka pogranicza tzw. kresów południowo-zachodnich państwa polskiego; procesy unifikacyjne i państwowotwórcze, ujęte w kontekście relacji z odrodzoną II Rzeczypospolitą; „dziedzictwo” Austro-Węgier i w mniejszym stopniu Niemiec; polityka państw sprzymierzonych (głównie Wielkiej Brytanii i Francji) wobec konfliktów narodowościowych na terenach pogranicza polsko-czechosłowackiego i polsko-niemieckiego w okresie kształtowania się granic państwa. [14.10.2016]