„Postscriptum Polonistyczne” 2019. Nr 2 (24): Migracje i ich konsekwencje

noty o autorach
e-czasopismo

Egzemplarz bezpłatny (PDF)

Wioletta Hajduk-Gawron_Magdalena Ochwat: Migracje i ich konsekwencje. Prescriptum (PDF)

Tadeusz Sławek: Syreni głos morza. Homera pięć lekcji uczciwości (PDF)

Małgorzata Wójcik-Dudek: Homo migrans. Miejsce literatury dla dzieci i młodzieży w edukacji empatii (PDF)

Magdalena Ochwat: Klimat – konflikty – migracje. Scenariusze przyszłości (PDF)

Krzysztof Koc: Tacy sami, ale inni… O prawach człowieka na lekcjach języka polskiego (PDF)

Bernadeta Niesporek-Szamburska: „Okręt ludzi szczęśliwych…” – czyli o pielgrzymowaniu i migracji w relacji podróżnej Hanny Mortkowicz (PDF)

Piotr Jakubowski: Wracamy, skąd przyszliśmy – czyli o pewnej próbie telewizyjnej odpowiedzi na tak zwany kryzys uchodźczy i niepokoje społeczne z nim związane (PDF)

Kris Van Heuckelom: W Holandii stoi dom. Przedstawienie polskich imigrantów we współczesnym kinie holenderskim (PDF)

Piotr Garncarek: Białoruskie i ukraińskie identyfikacje kultury polskiej (PDF)

Grażyna Zarzycka: Mechanizmy interkulturowych zdarzeń komunikacyjnych, w których dochodzi do zagrożenia twarzy (PDF)

Ewa Lipińska: Język polonijny czy języki polonijne? (PDF)

Olga Pavliuk: Mozaika etniczna Ukrainy południowo-wschodniej – wzmianka historyczna i stan obecny na przykładzie Zaporoskiego Przyazowia (PDF)

Michał Hanczakowski: Czescy emigranci i ich wpływ na polską kulturę przełomu XVI i XVII wieku na przykładzie rodziny Rybińskich i Jana Łasickiego (PDF)

Irena Chawrilska: Transmedialność jako transkulturowe doświadczenie ucznia (PDF)

Wioletta Hajduk-Gawron: Sfera linguakultury jako niezbędny element integracji (PDF)

Agnieszka Tambor: Film jako narzędzie pomocnicze w procesie adaptacji migrantów – imigrantów i uchodźców (PDF)

Anna Seretny: Cudzoziemcy w świecie słów, czyli Wielki słownik języka polskiego PAN w perspektywie glottodydaktycznej (PDF)

Maria Wacławek, Maria Wtorkowska: Słoweniec jako wieczny student i nie tylko – wycinek z polsko-słoweńskich badań ankietowych (PDF)

Agnieszka Tambor: Sprawozdanie z projektu. Wsparcie integracji cudzoziemców w województwie śląskim (PDF)